Kısa cevap
Korkuteli güneş enerjili sulama sistemlerinde PVGIS 5.3'e göre yıllık özgül üretim 1.655, Elmalı'da 1.719 kWh/kWp'dir; Elmalı incelenen altı konumun en yükseğidir. Pompa gücü debi, basma yüksekliği ve verimle hesaplanır; panel gücü yaklaşık 1,2 katı seçilir. Yaz aylarında su ihtiyacı ve güneş üretimi birlikte yükseldiği için sistem uygundur.
Öne çıkanlar
- PVGIS 5.3'e göre Korkuteli 1.655, Elmalı 1.719 kWh/kWp; Elmalı Antalya merkezden yaklaşık %3,8 yüksektir.
- Pompa gücü: debi (m³/h) × yükseklik (m) / (367 × verim); 20 m³/h, 60 m, %55 verimle yaklaşık 5,9 kW eder (örnek).
- Panel gücü, pompa gücünün yaklaşık 1,2 katı alınır; örnekte yaklaşık 7,1 kWp.
- Su deposu kullanmak çoğu zaman bataryadan daha basit ve ekonomiktir.
- Tebliğ 2024/15 dönemi 31.12.2026'da bitiyor; EPDK 4 Nisan 2026'da tarımsal tarifeyi %24,8 artırdı.
Korkuteli güneş enerjili sulama, Antalya'nın iç kesimlerindeki bahçe ve tarla sahipleri için elektrik veya motorin gideri olmadan su çekmenin yoludur. PVGIS 5.3 verisine göre Korkuteli'nde yıllık özgül üretim 1.655 kWh/kWp, Elmalı'da ise 1.719 kWh/kWp'dir. Elmalı, incelediğimiz altı konum arasındaki en yüksek değerdir; Antalya merkezden (1.656) yaklaşık %3,8 daha fazladır. Yani yayla tarımının yapıldığı bu ilçelerde güneş, sulama için güçlü bir kaynak sunar.
Bu yazı, kuyudan veya depodan su basan pompanın güneşle çalıştırılması için panel gücünü, pompa seçimini ve mevzuat tarafını anlatıyor. Hesaplar örnektir; saha ölçümü olmadan kesin değer verilemez.
Elmalı ve Korkuteli'nde güneş potansiyeli
İç kesimlerde yüksek rakım, havanın daha serin olmasını sağlar. Serin hava, panel hücre sıcaklığını düşürür; bu da panellerin sıcaklık kaybını azaltır. Bu, Elmalı'daki yüksek PVGIS değerinin nedenlerinden biri olabilir. Aşağıdaki grafik altı konumu karşılaştırır.
| Konum | Yıllık özgül üretim (kWh/kWp) | Antalya merkeze göre fark |
|---|---|---|
| Elmalı | 1.719 | yaklaşık +3,8% |
| Kaş | 1.664 | yaklaşık +0,5% |
| Antalya merkez | 1.656 | referans |
| Korkuteli | 1.655 | yaklaşık -0,1% |
| Manavgat | 1.649 | yaklaşık -0,4% |
| Alanya | 1.615 | yaklaşık -2,5% |
Aylık eğri ise sulama sezonuyla karşılaştırılmalıdır. Antalya merkez için PVGIS aylık değerleri nisan 150, mayıs 157, haziran 159, temmuz 168, ağustos 167 ve eylül 155 kWh/kWp'dir. Yani sulamanın yoğun olduğu yaz aylarında üretim de en yüksektir. Bu eşleşme, güneş enerjili sulamanın temel avantajıdır.
Elmalı ve Korkuteli için ayrı bir aylık seri vermiyoruz; Antalya merkez eğrisi şekil olarak referans alınabilir. Yüksek rakımda kış kar ve don riski merkezden daha fazla olabilir; MGM'nin Antalya merkez için kayıtlı en yüksek kar kalınlığı 5 cm'dir, yayla için ayrı veri doğrulayamadık. Bu nedenle konstrüksiyonun kar yüküne göre seçilmesi önerilir.
Pompa seçimi: debi, yükseklik ve güç
Güneş enerjili sulamada ilk adım pompa ihtiyacını belirlemektir. İki değer temel alınır: debi (saatte kaç metreküp su) ve toplam basma yüksekliği (kuyu derinliği, depo yüksekliği ve boru kayıpları dahil, metre cinsinden). Yaklaşık elektrik gücü şu formülle hesaplanır:
- Güç (kW) ≈ debi (m³/h) × yükseklik (m) / (367 × toplam verim)
Örnek: Saatte 20 m³ su, 60 m toplam yükseklik ve %55 toplam verim (pompa ve motor birlikte) varsayalım. Hesap: 20 × 60 / (367 × 0,55) = 1.200 / 201,9 ≈ 5,9 kW. Bu pompayı panelden çalıştırmak için tepe gücü biraz fazla panel kurulur; bulutlanma ve sıcaklık kayıpları nedeniyle panel gücü pompa gücünün yaklaşık 1,2 katı seçilir: 5,9 × 1,2 ≈ 7,1 kWp. 605 W'lık panellerle bu, 12 panel (7,26 kWp) eder.
Bu örnekte günlük su miktarı, pompanın 8 saat çalışmasıyla 160 m³'tür (20 × 8). Yaz aylarında öğle saatlerinde panel çıkışı yüksektir; pompa o saatlerde tam debiyle çalışır, sabah ve akşam ise düşük debiyle. Bu davranış, ürünün su ihtiyacı ile sulama programına göre planlanmalıdır.

Frekans sürücüsü ve depo kullanımı
Pompayı doğrudan panelden çalıştırmak için genellikle güneş pompa sürücüsü (sulama inverteri, VFD) kullanılır. Bu cihaz, güneş ışınımına göre pompa hızını ayarlar: ışınım düştüğünde hız azalır, öğlen artar. Böylece pompa yumuşak kalkış yapar, kalkış akımı sınırlanır ve panel gücü verimli kullanılır. Pompanın kuru çalışmasını önleyen seviye şalteri ve koruma ayarları da sürücüye bağlanır.
Batarya yerine su deposu kullanmak çoğu zaman daha ekonomiktir. Gün içinde depoya su basılır, sulama deponun yerçekimiyle veya ikinci bir basınç pompasıyla gece de yapılır. Su depolamak, enerji depolamaktan genellikle daha basittir. Pompa ve panel hesabı için güneş enerjili tarımsal sulama sistemleri yazımızda daha ayrıntılı bir anlatım vardır.
Örnek: yıllık sulama enerjisi ve panel üretimi
Bir bahçe sahibinin sezonda toplam 90 gün, günde ortalama 6 saat pompa çalıştırdığını düşünelim. Önceki örnekteki 5,9 kW'lık pompa için sezonluk enerji ihtiyacı yaklaşık 5,9 × 6 × 90 = 3.186 kWh eder. 7,26 kWp'lik panel grubu, Korkuteli değeriyle (1.655 kWh/kWp) yılda yaklaşık 12.000 kWh üretir (7,26 × 1.655 ≈ 12.015). Yani sulama sezonunun enerji ihtiyacı yıllık üretimin yaklaşık dörtte biri kadardır.
Bu karşılaştırmanın iki anlamı vardır. Birincisi, doğrudan pompa sistemi yalnızca sezonda çalışacaksa, yılın geri kalanında üretim boşa gidebilir. İkincisi, şebekeye bağlı ve mahsuplaşmalı bir sistemde bu fazla üretim başka tüketimlerle (ev, depo, soğutma) dengelenebilir. Hangi yolun seçileceği, aboneliğinize ve sulama dışı tüketiminize bağlıdır. Mahsuplaşma kuralları ve ihtiyaç fazlası için mahsuplaşmalı sistem yazımızı inceleyebilirsiniz.
Yayla tarımında montaj notları
Elmalı ve Korkuteli gibi yüksek rakımlı alanlarda arazi sistemlerinde şu noktalar önem kazanır:
- Rüzgâr yükü: Açık arazide rüzgâr maruziyeti fazladır; 605 W TOPCon panelin datasheet dayanımı rüzgârda 2400 Pa'dır, konstrüksiyon buna göre seçilmelidir.
- Kar yükü: Panelin datasheet'teki kar dayanımı 5400 Pa'dır; kar birikimini azaltmak için eğim ve alt kenar yüksekliği planlanır.
- Zemin ve temel: Toprak yapısına göre kazıklı veya betonlu temel seçilir; tarım arazisinde temel türü ruhsat durumunu etkileyebilir.
- Hırsızlık ve hayvan zararı: Çit, kablo koruması ve kablo yolu seçimi kemirgen ve hırsızlık riskini azaltır.
- Don ve çift yüzlü panel: Çiftlik zeminindeki yansıma (albedo) çift yüzlü panelde bir miktar ek üretim sağlayabilir; ancak bu kazancı garanti edemeyiz, sahada ölçülmelidir.

Solar Nexo'nun sulama referansı
Solar Nexo'nun sitesinde yer alan referanslar arasında 5,5 kW güneş enerjili tarımsal sulama projesi bulunur. Bu proje sitedeki bilgilerle sınırlı olarak anılmaktadır; kuyu derinliği, pompa debisi veya üretim verisi gibi ayrıntılar paylaşılmadığı için bu yazıda rakam üretmiyoruz. Sulama hizmetimiz keşif, proje, montaj ve devreye almayı kapsar; sulama sistemleri sayfamızda ayrıntıları bulabilirsiniz.
Mevzuat ve destekler
Elektrik şebekesine bağlı bir tarımsal sulama aboneliğiniz varsa, yönetmeliğe göre tarımsal sulama tesisleri sözleşme gücünün iki katına kadar lisanssız GES kurabilir (2022 metni, Md. 5/1/h). Şebekeden bağımsız doğrudan pompa sistemlerinde ise dağıtım şirketi başvurusu gerekmez; ancak bu durumda da imar ve ruhsat konuları ayrıca değerlendirilir. Plansız alanlardaki tarımsal sulama sistemleri için bazı ruhsat muafiyetleri anılsa da bu bilgiyi resmi metinden doğrulayamadık; il tarım ve orman müdürlüğüne ve belediyeye danışmak gerekir.
Finansman tarafında Tarım ve Orman Bakanlığı'nın Tebliğ No 2024/15'i, 01.01.2024-31.12.2026 dönemi için işletmenin enerji ihtiyacını karşılayan yenilenebilir enerji sistemlerinde faiz destekli kredi verilmesine olanak tanır. Faiz indirimi oranı ve limiti doğrulanamadığı için rakam vermiyoruz; program 31.12.2026'da bitiyor ve 2027 için yeni bir karar doğrulanmadı. EPDK'nın 4 Nisan 2026 tarifesinde tarımsal faaliyetler için artış oranı %24,8'dir; bu da elektrikle çalışan pompa sahiplerinde enerji gideri önemini artırır. Başvuru adımlarının tamamı için tarımsal sulama GES başvurusu ve destekler yazımıza bakın.
Keşifte neye bakılır?
Yerinde keşifte kuyu veya su kaynağı, mevcut pompa ve motor bilgileri, boru çapı ve uzunluğu, depo yeri, panel kurulacak alanın gölge ve yönü, yılın hangi aylarında sulama yapıldığı ve ekilen ürün çeşidi incelenir. Elmalı gibi yüksek rakımlı yerlerde rüzgâr ve kar yükü, Korkuteli'nde geniş açık arazide rüzgâr maruziyeti konstrüksiyon hesabına girer. Ücretsiz keşif talebiniz için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.
Sonuç
Korkuteli ve Elmalı'da güneş enerjili sulama, yüksek PVGIS değerleri (1.655 ve 1.719 kWh/kWp) ve yaz aylarında su ihtiyacıyla üretimin örtüşmesi sayesinde güçlü bir seçenektir. Pompayı debi ve yüksekliğe göre seçin, panel gücünü pompa gücünün yaklaşık 1,2 katı alın, sürücü ve depo kullanımını planlayın. Mevzuat ve destek koşullarını yatırımdan önce doğrulayın.
Sıkça sorulan sorular
Elmalı'da güneş paneli yılda ne kadar üretir?
PVGIS 5.3'e göre Elmalı'da optimum eğimli, güneye bakan bir sistem yılda kWp başına yaklaşık 1.719 kWh üretir. Bu, incelediğimiz altı konum arasındaki en yüksek değerdir. Gerçek üretim gölge, eğim ve sistem kayıplarına göre değişir ve keşifte hesaplanır. Yüksek rakımın serin havası, panel sıcaklık kaybını azaltarak bu değere katkıda bulunuyor olabilir.
Güneş enerjili sulama pompası kaç kW olmalı?
Güç, debi ve toplam yüksekliğe bağlıdır. Yaklaşık formül: debi (m³/h) × yükseklik (m) / (367 × toplam verim). Örneğin 20 m³/h, 60 m ve %55 verimle yaklaşık 5,9 kW çıkar. Panel gücü bunun yaklaşık 1,2 katı seçilir. Kesin değer saha ölçümüyle belirlenir. Pompanın kurulu gücü kadar, toplam basma yüksekliği ve boru kayıpları da sonucu belirler.
Sulama sistemi için batarya gerekir mi?
Çoğu durumda gerekmez. Gün içinde pompa doğrudan panelden çalışır ve fazla su depoya basılır. Su depolamak, enerji depolamaktan genellikle daha basit ve ekonomiktir. Gece sulama gerekiyorsa depodan yerçekimiyle veya küçük bir pompayla basınç sağlanabilir; ancak karar ihtiyaca göre verilir. Yine de gece sulama veya şebeke kesintisi önemliyse hibrit çözüm ayrıca değerlendirilir.
Güneş pompası bulutlu havada çalışır mı?
Işınım düştüğünde sürücü pompa hızını azaltır ve debi düşer; ışınım çok düşükse pompa durabilir. Bu yüzden depo kullanımı ve sulama programı bu değişkenliği hesaba katacak şekilde planlanır. Bulutlu günler özellikle kasım-şubat döneminde artar; yaz sulama sezonunda üretim yüksektir. Bu nedenle depo hacmi ve sulama saatleri, ışınım değişkenliğine göre planlanmalıdır.
Tarımsal sulama için GES kredisi var mı?
Tarım ve Orman Bakanlığı Tebliğ 2024/15, 01.01.2024-31.12.2026 dönemi için işletmenin enerji ihtiyacını karşılayan yenilenebilir enerji sistemlerine faiz destekli yatırım kredisi verilmesine olanak tanır. İndirim oranını ve limiti doğrulayamadığımız için rakam vermiyoruz; başvuru Ziraat Bankası üzerinden yapılır ve program 31.12.2026'da sona eriyor. Güncel koşulları ve belgeleri başvurudan önce banka şubesinden yazılı olarak öğrenin.
Şebekesiz kuyuya güneş pompası için dağıtım şirketine başvuru gerekir mi?
Şebekeye bağlantısı olmayan üretim tesisleri lisans ve şirket kurma yükümlülüğünden muaftır; çağrı mektubu başvurusu yapılmaz. Ancak bu hiçbir izin gerekmediği anlamına gelmez; imar, ruhsat ve statik konuları ayrıca değerlendirilir. Tarım arazisinde panel yüzeyi ve temel tipine göre il tarım müdürlüğü ile görüşmeniz önerilir. Ayrıca tarım arazisine yapılacak kurulumlarda panel yüzeyi ve temel türü ruhsat durumunu etkileyebilir.
Solar Nexo sulama sistemi kuruyor mu?
Evet. Solar Nexo, sitesinde güneş enerjili tarımsal sulama hizmetini listeler ve referanslarında 5,5 kW'lık bir tarımsal sulama projesi bulunur. Hizmet keşif, proje tasarımı, montaj ve devreye almayı kapsar. Kendi arazinizin ölçümü için ücretsiz keşif talep edebilirsiniz. Teklifte pompa, sürücü, panel, konstrüksiyon ve işçilik kalemlerinin ayrı gösterilmesini isteyin.
Kaynaklar
Çatınız için net bir hesap ister misiniz?
Solar Nexo ekibi Antalya’daki adresinizde ücretsiz keşif yapar; çatınıza, tüketiminize ve bütçenize uygun sistemi projelendirir.