Kısa cevap
Antalya iklimi güneş paneli performansını iki yönde etkiler: yıllık yaklaşık 2.967 saat güneşlenme üretimi artırır, yüksek sıcaklık ise verimi düşürür. 34 °C ortam ve 1.000 W/m² ışınımda hücre yaklaşık 65 °C olur; −0,30 %/°C katsayılı TOPCon panel yaklaşık %12, −0,34 %/°C katsayılı PERC yaklaşık %13,6 güç kaybeder.
Öne çıkanlar
- MGM'ye göre Antalya'da yıllık güneşlenme yaklaşık 2.967 saat, yağışlı gün yaklaşık 73'tür; 'yılda 300 gün güneşli' iddiası MGM'de yoktur.
- GEPA'ya göre yıllık ışınım yaklaşık 1.650 kWh/m²; Türkiye ortalamasından yaklaşık %8 yüksektir.
- 34 °C ortam, 1.000 W/m² ve NOCT 45 °C için hücre sıcaklığı yaklaşık 65 °C olur (hesaplama).
- TOPCon (−0,30 %/°C) bu koşulda PERC'e (−0,34 %/°C) göre yaklaşık 1,6 puan daha az güç kaybeder (iki örnek modelin karşılaştırması).
- Panelin arkasında hava dolaşımı bırakılması hem verimi hem üretici şartlarını korur.
Antalya iklimi güneş paneli performansını iki yönde etkiler: bol güneş üretimi artırır, yüksek sıcaklık ise panel verimini düşürür. Antalya'da panelin üstünde 1.656 kWh/kWp yıllık üretim potansiyeli (PVGIS 5.3) vardır; ancak yaz öğle saatlerinde hücre sıcaklığı 60 °C'nin üzerine çıkabilir ve bu, nominal güçte ölçülebilir bir kayıp demektir. Bu yazı, sıcaklığın, nemin ve tuzlu havanın paneller üzerindeki etkisini rakamlarla ve mühendislik gerçekleriyle ele alıyor.
Genel kural şudur: iklim, doğru panel seçimi ve doğru montajla yönetilebilir. Önemli olan, yaz sıcaklığını ve kıyı nemini tasarımın başında hesaba katmak ve ekipmanı bu koşullara göre seçmektir. Sorun, bu etkileri bilmeden karar vermektir.
Antalya iklimi güneş paneli açısından ne sunuyor?
MGM'nin 1930-2025 ölçümlerine göre Antalya'da yıllık toplam güneşlenme süresi yaklaşık 2.967 saattir (aylık değerlerin toplamından hesaplanmıştır). GEPA (ETKB) atlasına göre yıllık global radyasyon yaklaşık 1.650 kWh/m²'dir. Türkiye ortalaması ise 2.741 saat güneşlenme ve 1.527,46 kWh/m² ışınımdır (ETKB, 26.12.2024). Buna göre Antalya'nın ışınımı Türkiye ortalamasından yaklaşık %8 yüksektir.
Yağış tarafında MGM'ye göre yıllık toplam yağış yaklaşık 1.032 mm, yağışlı gün sayısı yaklaşık 73'tür; yağışın büyük kısmı kasım-şubat arasında düşer. Temmuz ve ağustosta aylık ortalama yağışlı gün sayısı yaklaşık 0,5'tir. Yani yaz ayları kurak geçer; bu da panellerin yağmurla kendiliğinden temizlenmediği anlamına gelir. Sıkça duyulan "Antalya'da yılda 300 gün güneşli" ifadesi MGM'de yer almayan bir iddiadır; biz yukarıdaki ölçülmüş değerleri kullanıyoruz.
Sıcaklık ve panel verimi: TOPCon avantajı
Panel gücü, hücre sıcaklığı arttıkça düşer. Bu düşüş, panelin datasheet'indeki sıcaklık katsayısıyla verilir. Temmuzda Antalya'da ortalama sıcaklık 28,6 °C, ortalama en yüksek 34,2 °C'dir; rekor en yüksek 45,0 °C'dir (MGM, 1930-2025). Panel hücresi, ortam sıcaklığından çok daha sıcak çalışır.
NOCT yaklaşımıyla yapılan bir hesap şöyledir (ölçüm değil, tahmindir): hücre sıcaklığı ≈ ortam + (NOCT − 20) / 800 × ışınım. Ortam 34 °C, ışınım 1.000 W/m² ve NOCT 45 °C için hücre sıcaklığı yaklaşık 65 °C olur. Bu durumda STC'ye (25 °C) göre güç kaybı katsayıya bağlıdır:
| Teknoloji (örnek model) | Pmax sıcaklık katsayısı | 65 °C'de yaklaşık güç kaybı |
|---|---|---|
| TOPCon (TommaTech 144TN10, Jinko Tiger Neo) | −0,30 %/°C | yaklaşık %12 |
| PERC (LONGi Hi-MO 5 örneği) | −0,34 %/°C | yaklaşık %13,6 |
Fark yaklaşık 1,6 puandır: TOPCon bu sıcak koşulda biraz daha az kaybeder. Bu iki örnek modelin karşılaştırmasıdır; tüm TOPCon ve PERC ürünleri için genelleme yapmayın. TOPCon ile PERC farkını ayrıntılı görmek için TOPCon panel nedir yazımıza bakabilirsiniz. Solar Nexo'nun Instagram'da paylaştığı kurulumlarda kullanılan 605 W TommaTech TOPCon panelin datasheet'indeki Pmax katsayısı −0,30 %/°C'dir.

Yaz sıcağında üretim neden yine de en yüksektir?
Sıcaklık kaybı gerçektir, ancak Antalya'da yaz üretimi kışın çok üzerindedir. PVGIS 5.3'e göre temmuz 168, ağustos 167 kWh/kWp iken aralık ve ocak 99 kWh/kWp'dir. Nedeni ışınımdır: GEPA verisine göre günlük global radyasyon haziranda 6,93, temmuzda 6,65 kWh/m² iken aralıkta 1,92 kWh/m²'dir; yani yaz ışınımı kışın yaklaşık 3,5 katıdır. Sıcaklık kaybı yüzde 12-14 bandındayken ışınım farkı birkaç kat olduğundan, net üretim yazın yine de kışın çok üzerindedir. PVGIS, sıcaklık ve düşük ışınım kayıplarını hesabında dikkate aldığı için verilen yıllık değerler bu etkiyi zaten içerir.
Burada pratik bir sonuç vardır: serin ve açık günlerde, yani nisan-mayıs ile ekim aylarında panel verimi nominal değere daha yakındır. Bu aylarda anlık güç yüksek olabilir; inverter boyutlandırması da bu tepe değerlere göre yapılır. Ayrıntılı bir mevsimsel inceleme için kış aylarında güneş paneli performansı yazımıza bakabilirsiniz.
Bir örnek hesap: 10 kWp sistemde sıcaklığın etkisi
10 kWp'lik bir sistemi düşünelim. Yaz öğlesinde hücre sıcaklığı yaklaşık 65 °C iken −0,30 %/°C katsayılı TOPCon panellerde güç yaklaşık %12 düşer: 10 kWp × 0,88 ≈ 8,8 kW (diğer kayıplar hariç). −0,34 %/°C katsayılı bir PERC panelde ise 10 × 0,864 ≈ 8,64 kW eder. Aradaki fark anlık olarak yaklaşık 160 W'tır. Bu fark, yılın en sıcak saatlerinde ortaya çıkar; yıllık enerjiye etkisi bu nedenle bu anlık farkın çok altındadır. Dolayısıyla panel seçerken yalnızca sıcaklık katsayısına değil, verim, garanti ve bozunma oranına da bakılmalıdır.
Havalandırmalı montaj neden önemlidir?
Panelin arkasında hava dolaşımı, hücre sıcaklığını doğrudan etkiler. Çatıya yapışık veya dar boşlukla monte edilen paneller daha sıcak çalışır. TommaTech datasheet'i de panelin yangına dayanıklı yüzeyin üzerine, arkasında yeterli havalandırma bırakılarak monte edilmesini ister. Plastik, PVC gibi yangına dayanıksız çatılara yangın koruma katmanı olmadan kurulum yapılmamalıdır; kurulum kılavuzuna aykırı montaj garantiyi sonlandırır.
Pratikte şunlar önerilir:
- Panel altı ve çatı arasında üretici önerisine uygun boşluk bırakın.
- Düz çatılarda eğimli konstrüksiyon kullanıldığında hava akışı zaten iyileşir.
- Panel dizilerinin kenarlarında rüzgâr geçişine izin verin; sıkışık dizilimden kaçının.
- İnverteri güneş almayan, havalandırılan bir yere kurun; inverter sıcaklığı da verimi ve ömrü etkiler.
Montaj tipleri için güneş paneli montaj sistemleri yazımıza göz atın.
Nem, yağış ve tuzlu hava
Antalya'da yazın nem özellikle kıyı şeridinde yüksektir. Nem ve tuzlu hava, panelin kendisinden çok metal aksamı etkiler: konstrüksiyon, bağlantı elemanları, kablolar ve konnektörler. Panel datasheet'inde IP68 sınıfı bağlantı kutusu, nem ve toza karşı koruma sağlar. Ancak kıyıya yakın montajlarda şu önlemleri alın:
- Alüminyum veya uygun kaplamalı (galvaniz) konstrüksiyon seçin.
- Paslanmaz bağlantı elemanları kullanın; farklı metallerin birbiriyle temasında oluşan galvanik korozyona dikkat edin.
- Konnektörlerin sağlam, kaliteli ve doğru sıkıştırılmış olmasını sağlayın.
- Yılda en az bir kez gözle kontrol yapın.
Tuzlu havanın etkisini sayısal olarak veremiyoruz; bu, kıyıdan uzaklığa ve rüzgâr yönüne bağlıdır. Garanti belgesinde tuzlu ortam hakkında bir kısıt olup olmadığını kontrol edin. Kirlenme ve temizlik için güneş paneli temizliği yazımıza bakın.

Rüzgâr, kar ve dolu
MGM'ye göre Antalya'da kayıtlı en hızlı rüzgâr 43,2 m/s (22.01.1998), en yüksek kar kalınlığı 5 cm'dir (07.01.1993). 605 W TOPCon panelin datasheet'inde rüzgâr yükü 2400 Pa, kar yükü 5400 Pa olarak belirtilir; bu değerler panelin kendi dayanımıdır, konstrüksiyon ve montaj ayrıca hesaplanmalıdır. Batı sahilinde (Kumluca, Finike, Demre) dolu, fırtına ve hortum olayları kayıtlıdır; MGM'den il bazında dolu sıklığı istatistiği bulamadığımız için sayısal bir dolu riski vermiyoruz.
Antalya'da iklime uygun sistem seçimi için özet
İklim bilgisini somut kararlara çevirmek için şu liste işe yarar:
- Düşük sıcaklık katsayılı panelleri datasheet'ten karşılaştırın.
- Havalandırmalı ve üretici talimatına uygun montaj isteyin.
- Kıyıya yakın alanlarda korozyona dayanıklı konstrüksiyon seçin.
- Rüzgâr yüküne göre konstrüksiyon hesabı talep edin.
- İzleme sistemiyle üretimi düzenli takip edin.
Daha geniş bir Antalya çerçevesi için Antalya güneş enerjisi sayfamıza, keşif talebi için iletişim sayfamıza bakabilirsiniz.
Sonuç
Antalya iklimi güneş enerjisi için avantajlıdır, ancak yüksek sıcaklık ve tuzlu hava dikkate alınmadığında verim ve ömür düşebilir. TOPCon gibi düşük sıcaklık katsayılı paneller, havalandırmalı montaj ve korozyona dayanıklı malzeme bu etkileri yönetmenin temel araçlarıdır. Her sahanın koşulu farklıdır; kıyıya uzaklık, rüzgâr yönü, çatı malzemesi ve gölge durumu sonucu değiştirir. Kesin değerlendirme yerinde keşifle yapılır.
Sıkça sorulan sorular
Antalya'nın sıcağı güneş panelini bozar mı?
Bozmaz, ancak verimi geçici olarak düşürür. Panel gücü hücre sıcaklığı arttıkça düşer. 34 °C ortam ve 1.000 W/m² ışınımda hücre yaklaşık 65 °C olur; −0,30 %/°C katsayılı bir panel nominal güce göre yaklaşık %12 kaybeder. Bu kayıp, panel soğuyunca geri döner. Panelin ömrünü kısaltan asıl etkenler kötü montaj, kablo ısınması ve uygunsuz havalandırmadır.
TOPCon panel sıcak iklimde PERC'ten daha mı iyi?
İki örnek modele göre evet, biraz daha iyidir. TOPCon örneklerde Pmax sıcaklık katsayısı −0,30 %/°C, PERC örneğinde −0,34 %/°C'dir; 65 °C hücre sıcaklığında kayıp yaklaşık %12'ye karşı %13,6 çıkar. Bu iki modelin karşılaştırmasıdır, tüm ürünler için genelleme yapılmamalıdır. Panel seçerken yalnızca sıcaklık katsayısına değil garanti ve verime de bakılmalıdır.
Antalya'da yılda kaç gün güneşli olur?
MGM'de '300 gün güneşli' gibi bir istatistik yoktur. MGM verilerine göre Antalya'da yıllık güneşlenme süresi yaklaşık 2.967 saat, yağışlı gün sayısı yaklaşık 73'tür. Temmuz ve ağustosta aylık ortalama yağışlı gün sayısı yaklaşık 0,5'tir; yani yazlar kurak geçer. Bu veriler, 1930-2025 ölçüm dönemine dayanır ve yıldan yıla değişebilir.
Panel arkasında neden hava boşluğu bırakılır?
Hava dolaşımı hücre sıcaklığını düşürür ve verimi korur. Ayrıca TommaTech datasheet'i, panelin yangına dayanıklı bir yüzeye yeterli havalandırmayla monte edilmesini ve kurulum kılavuzuna aykırı montajın garantiyi sonlandırabileceğini belirtir. Bu yüzden boşluk üreticinin talimatına göre bırakılmalıdır. Montaj öncesinde üretici kurulum kılavuzunu mutlaka okuyun. Garanti belgesindeki montaj şartlarına uymak, olası bir garanti talebinde de sizi korur.
Tuzlu hava güneş panellerine zarar verir mi?
Tuzlu hava, özellikle metal konstrüksiyon, bağlantı elemanları ve konnektörlerde korozyon riskini artırabilir; panelin kendisi nem ve toza karşı korumalı olacak şekilde tasarlanmıştır. Alüminyum veya galvaniz konstrüksiyon, paslanmaz bağlantı elemanları ve düzenli kontrol önerilir. Etkisini sayısal olarak veremiyoruz. Panel ile konstrüksiyon arasındaki malzeme uyumu da korozyon açısından önemlidir.
Antalya'da kar veya fırtına panelleri etkiler mi?
Antalya merkezde MGM'ye göre en yüksek kar kalınlığı 5 cm, en hızlı rüzgâr 43,2 m/s olarak kaydedilmiştir. 605 W TOPCon panelin datasheet'inde rüzgâr yükü 2400 Pa, kar yükü 5400 Pa'dır. Konstrüksiyon rüzgâra göre hesaplanmalı; batı sahilindeki dolu riski ayrıca değerlendirilmelidir. Bu değerler panelin kendi dayanımıdır; konstrüksiyon ve ankraj ayrıca hesaplanır.
Yaz aylarında panel temizliği gerekir mi?
Yaz aylarında yağış çok azdır; Antalya'da temmuz ve ağustosta aylık ortalama yağışlı gün yaklaşık 0,5'tir. Bu yüzden toz ve polen panel yüzeyinde birikebilir. Kirlenme düzeyi izleme verisinden ve gözle anlaşılabilir; üretici önerisine uygun, yumuşak yöntemlerle temizlik yapılmalıdır. İzleme verisinde ani bir düşüş varsa kirlenme dışında gölge veya arıza da araştırılmalıdır.
Kaynaklar
Çatınız için net bir hesap ister misiniz?
Solar Nexo ekibi Antalya’daki adresinizde ücretsiz keşif yapar; çatınıza, tüketiminize ve bütçenize uygun sistemi projelendirir.