Kısa cevap
TOPCon panel, hücre kontağı tünel oksit ve katkılı polisilikonla pasivize edilmiş n tipi bir güneş paneli teknolojisidir. Datasheet örneklerinde PERC'e göre daha düşük sıcaklık katsayısı (−0,30 ve −0,340 %/°C) ve daha yavaş bozunma görülür. Antalya'nın sıcak yazlarında bu fark, öğle saatlerindeki üretim kaybını yaklaşık 1,6 puan azaltır.
Öne çıkanlar
- TOPCon, n tipi silisyum ve tünel oksit kontak kullanır; PERC çoğunlukla p tipi silisyumdur.
- İncelenen datasheet örneklerinde Pmax sıcaklık katsayısı TOPCon'da −0,30, PERC'te −0,340 %/°C'dir.
- 65 °C hücre sıcaklığında güç kaybı yaklaşık %12 (TOPCon) ve %13,6 (PERC) olur (hesaplama).
- TommaTech TT605-144TN10 için üretici 15 yıl ürün, 30 yıl performans garantisi belirtir.
- Lisanssız başvuruda panelin son beş yıl içinde üretilmiş olması zorunludur (Nisan 2026 düzenlemesi).
TOPCon panel, hücre arkasındaki kontak yapısı ince bir tünel oksit ve katkılı polisilikon katmanıyla pasivize edilmiş, n tipi silisyum tabanlı bir güneş paneli teknolojisidir. Yani TOPCon panel, eski nesil PERC panelin daha az kayıpla çalışan halefidir. Antalya gibi yazları 34 °C ortalama en yüksek sıcaklığa çıkan bir ilde asıl avantajı düşük sıcaklık katsayısı ve daha yavaş yıllık güç kaybıdır.
TOPCon panel nedir, hücre içinde ne değişir?
TOPCon, “Tunnel Oxide Passivated Contact” ifadesinin kısaltmasıdır. Hücrenin arka yüzünde birkaç nanometre kalınlığında bir silisyum oksit tabaka ve onun üstünde katkılı polisilikon bulunur. Bu yapı, elektronların geçmesine izin verirken yük taşıyıcılarının metal kontakta yitmesini azaltır. Kayıp azaldığı için hücre, aynı ışıkta daha yüksek gerilim üretir.
Bir diğer fark silisyumun türüdür. PERC hücrelerin çoğunda p tipi (bor katkılı) silisyum kullanılır. TOPCon ise n tipi (fosfor katkılı) silisyumla çalışır. N tipi tabakada ışığa bağlı ilk saatlerdeki bozunma (LID) etkisi daha düşük kalır; bu yüzden üreticilerin datasheet'lerinde ilk yıl garantili güç değeri daha yüksek yazılır.
Bu ayrımı kafanızda canlandırmak için aşağıdaki şemada panelin katmanlı yapısına bakabilirsiniz.
TOPCon ile PERC karşılaştırması: datasheet'ler ne diyor?
Teknolojileri karşılaştırırken pazarlama söylemi yerine üreticilerin yayımladığı ürün kataloglarına bakmak gerekir. Aşağıdaki tablo, büyük bir üreticinin TOPCon bifacial modeli ile başka bir üreticinin PERC bifacial modelinin datasheet değerlerini yan yana koyar. Bu yalnızca iki modelin karşılaştırmasıdır; tüm TOPCon ve PERC ürünleri için genelleme yapmayın.
| Özellik | TOPCon örneği | PERC örneği |
|---|---|---|
| Pmax sıcaklık katsayısı | −0,30 %/°C | −0,340 %/°C |
| Bifaciality (arka yüz oranı) | %80 ± 5 | %70 ± 5 |
| İlk yıl bozunma | %1 (1. yıl %99) | %2'den az |
| Yıllık bozunma (2.–30. yıl) | %0,40 | %0,45 |
| 30. yıl garantili güç | %87,4 | %84,95 |
| En yüksek modül verimi | %21,68–22,45 | %21,5 |
Tablodaki fark küçük görünebilir, ama otuz yıllık bir işletme ömründe birikir. Aynı zamanda yatırımın geri dönüşünü belirleyen asıl etken panelin etiket gücü değil, her güneşli saatte şebekeye ya da eve gerçekte verdiği enerjidir.
Sıcaklık katsayısı: Antalya yazında neden önemli?
Güneş paneli, 25 °C hücre sıcaklığında ve 1000 W/m² ışınımda test edilir (STC). Gerçek çatıda hücre, ortam sıcaklığının çok üstüne çıkar. Antalya'da Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre Temmuz ayı ortalama en yüksek sıcaklığı 34,2 °C'dir ve rekor değer 45,0 °C'ye ulaşmıştır.
NOCT yaklaşımıyla yapılan basit bir hesap (ölçüm değil, hesaplamadır) şöyledir: hücre sıcaklığı ≈ ortam sıcaklığı + (NOCT − 20) / 800 × ışınım. Ortam 34 °C, ışınım 1000 W/m² ve NOCT 45 °C alınırsa hücre yaklaşık 65 °C olur. STC'nin 40 °C üstü demektir.
- −0,30 %/°C katsayılı TOPCon panelde güç kaybı yaklaşık %12 olur.
- −0,340 %/°C katsayılı PERC panelde güç kaybı yaklaşık %13,6 olur.
Yaklaşık 1,6 puanlık bu fark, öğle saatlerindeki yoğun üretim döneminde ortaya çıkar. Antalya'da Haziran–Ağustos dönemi, PVGIS verisine göre aylık 159, 168 ve 167 kWh/kWp ile yılın en güçlü üretim aylarıdır; sıcaklık katsayısı tam da bu aylarda sonuç verir.

Bifacial ve bozunma: TOPCon'un uzun vadeli avantajı
TOPCon hücre yapısı, arka yüzden de ışık toplayan bifacial modüllere uygundur. Yukarıdaki örnekte TOPCon modelin bifaciality değeri %80 ± 5, PERC modelinki %70 ± 5'tir. Yine de çatıda arka yüz kazancı sınırlıdır; arka yüzün gerçek faydası zemin yansıtıcılığına (albedo) ve panelin zeminden yüksekliğine bağlıdır. Bu konuyu ayrıntılı ele aldığımız bifacial çift yüzlü panel yazımıza göz atabilirsiniz.
Bozunma tarafında ise sahadaki gerçek davranış datasheet'ten farklı olabilir. ABD Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı'nın (NREL) 2012 tarihli literatür taramasında, sahadaki modüller için medyan bozunma yılda %0,5 bulunmuştur. Bu eski bir çalışmadır ve eski nesil modülleri kapsar. Yeni nesil n tipi modüllerin sahada bu değerin altında kalması beklenir, ancak bunu uzun dönem saha verisi doğrulayana kadar kesin bir sonuç gibi sunmamak gerekir.
Solar Nexo'nun kullandığı TommaTech 605 W TOPCon örneği
Solar Nexo'nun Instagram hesabında (@solarnexotr) paylaştığı konut kurulumlarında 605 W gücünde TommaTech TOPCon paneller yer alıyor. Paylaşılan kurulumlar şöyledir:
- Döşemealtı: 36 adet 605 W panel, 20 kW hibrit inverter ve 30 kWh LiFePO4 batarya.
- Manavgat: 20 adet 605 W panel, 15 kW hibrit inverter ve 15 kWh LiFePO4 batarya.
- Belek: 24 adet 605 W panel, 20 kW hibrit inverter ve 15 kWh LiFePO4 batarya.
- Döşemealtı: 10 adet 605 W panel, 11 kW off-grid inverter ve 15 kWh LiFePO4 batarya.
Üreticinin TT605-144TN10 datasheet'ine göre bu tek yüzlü, yarım hücreli n tipi TOPCon modelin değerleri şöyledir: 605 Wp maksimum güç, %23,42 modül verimi, 52,58 V açık devre gerilimi, 14,48 A kısa devre akımı ve −0,30 %/°C güç sıcaklık katsayısı. Maksimum sistem gerilimi 1500 V DC'dir ve çalışma sıcaklığı −40 ile +85 °C arasındadır.
Mekanik taraf da Antalya koşulları için önemlidir. Panel 2278 × 1134 × 35 mm ölçülerinde, 29 kg ağırlığındadır; rüzgâr yükü dayanımı 2400 Pa, kar yükü dayanımı 5400 Pa olarak belirtilmiştir. MGM kayıtlarında Antalya'daki en yüksek kar kalınlığı 5 cm'dir; dolayısıyla kar yükü bu bölgede tasarımı belirleyen bir etken değildir.
Garanti tarafında üretici 15 yıl ürün ve 30 yıl performans garantisi veriyor. Lineer performans eğrisi birinci yılda %99'dan başlayıp 30. yılda %87,4'e iniyor; bu da yılda yaklaşık %0,4'lük bir düşüş demektir (hesaplama). Çift camlı G2G modelde ise ürün garantisi 25 yıldır. Yani “paneller 25 yıl ürün garantili” cümlesi her model için doğru değildir.
Örnek üretim hesabı
Manavgat örneğindeki 20 panel 12,1 kWp eder (20 × 605 W). PVGIS 5.3 verisine göre Manavgat'ta optimum eğim ve güney yönde yıllık özgül üretim 1.649 kWh/kWp'dir (%14 sistem kaybı varsayımıyla). Bu durumda ilk yıl için yaklaşık 20.000 kWh'lik teorik bir üretim bandı ortaya çıkar. Gerçek değer; gölge, çatı eğimi, yön, kirlenme ve inverter seçimiyle değişir. Antalya geneli için Antalya'da güneş paneli ne kadar elektrik üretir yazımıza bakabilirsiniz.

TOPCon panel seçerken nelere bakmalı?
Teknolojinin adı tek başına yeterli bir kalite ölçütü değildir. Teklif karşılaştırırken şu kalemleri kontrol edin:
- Datasheet'in güncelliği: Panelin tam model kodu ve datasheet sürümü teklifte yazmalıdır.
- Sıcaklık katsayısı: Yaz sıcaklıkları yüksek olduğundan −0,30 %/°C civarı ya da daha iyisi tercih edilir.
- Garanti ayrımı: Ürün garantisi (örneğin 15 yıl) ile performans garantisi (örneğin 30 yıl) ayrı ayrı yazılmalıdır.
- Üretim tarihi: Lisanssız üretim yönetmeliğine göre panel, inverter ve batarya gibi ana ekipmanın son beş yıl içinde üretilmiş olması zorunludur (2 Nisan 2026 tarihli düzenleme).
- Montaj koşulları: Datasheet'e göre panel, yangına dayanıklı yüzeye ve arkasında yeterli havalandırma bırakılarak monte edilmelidir. Kılavuza aykırı montaj garantiyi sonlandırır.
Kiremit, trapez sac ve beton teras gibi çatı tiplerinde taşıyıcı sistem ve montaj ayakları ayrı değerlendirilir. Çatınız için hangi panelin uygun olduğunu öğrenmek istiyorsanız güneş enerjisi hesaplama aracını kullanabilir ya da ücretsiz keşif için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Mevzuat sık değiştiği için Ekim 2026 itibarıyla geçerli kuralları başvuru öncesinde dağıtım şirketinden teyit etmenizi öneririz.
Sonuç
TOPCon panel; daha düşük sıcaklık katsayısı, daha düşük yıllık bozunma ve daha yüksek bifaciality değerleriyle PERC'e göre ölçülebilir avantajlar sunar. Bu avantajlar iki modelin datasheet'lerinde görülür ve Antalya'nın sıcak yaz aylarında anlam kazanır. Yine de panelin gücü ve teknolojisi, doğru boyutlandırma, uygun montaj ve kaliteli inverter ile birleşince sonuç verir. Karar verirken tek bir etikete değil, ürünün tam datasheet'ine ve garanti şartlarına bakın.
Sıkça sorulan sorular
TOPCon panel ile PERC panel arasındaki temel fark nedir?
TOPCon panel n tipi silisyum üzerinde tünel oksit ve katkılı polisilikon kontak kullanır, PERC panel ise çoğunlukla p tipi silisyum üzerinde çalışır. İncelenen datasheet örneklerinde TOPCon'un sıcaklık katsayısı, bozunma oranı ve bifaciality değeri daha iyidir. Bu karşılaştırma iki modele aittir ve her ürün için geçerli olmayabilir.
TOPCon paneller Antalya'nın sıcak havasında daha avantajlı mı?
Evet, avantaj sağlar ama sınırlıdır. Pmax sıcaklık katsayısı TOPCon örneğinde −0,30 %/°C, PERC örneğinde −0,340 %/°C'dir. Hücrenin yaklaşık 65 °C'ye çıktığı yaz öğle saatlerinde güç kaybı yaklaşık %12'ye karşı %13,6 olur. Bu hesaplama NOCT yaklaşımına dayanır ve ölçüm değildir; gerçek fark çatı tipine, havalandırmaya ve rüzgâra göre değişebilir.
605 W TOPCon panelin garantisi kaç yıldır?
TommaTech TT605-144TN10 datasheet'ine göre tek yüzlü modelde ürün garantisi 15 yıl, performans garantisi 30 yıldır. Birinci yıl güç %99, 30. yıl %87,4 olarak garanti edilir. Çift camlı G2G modelde ürün garantisi 25 yıldır. Garanti koşullarını teklifteki tam model koduyla birlikte kontrol edin ve ürün ile performans garantisi arasındaki farkı yazılı olarak isteyin.
TOPCon panel çatıda bifacial kazanç sağlar mı?
Çatıda arka yüz kazancı genellikle sınırlıdır, çünkü panelin arkasına ulaşan yansıyan ışık azdır. Bifacial kazanç zemin yansıtıcılığına ve panel yüksekliğine bağlıdır. Arazi santralleri ve carport uygulamaları daha uygundur. Bu nedenle bifacial modelin ek maliyeti ve beklenen faydası, çatı ya da arazi koşullarına göre proje bazında hesaplanmalıdır.
Lisanssız başvuruda TOPCon panelin üretim tarihi önemli mi?
Evet. 2 Nisan 2026 tarihli Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği değişikliğine göre panel, inverter ve batarya gibi ana ekipmanın son beş yıl içinde üretilmiş olması zorunludur. Eski ya da ikinci el panelle başvuru yapılamaz. Mevzuat sık değiştiği için güncel kuralı başvuru öncesinde Antalya'daki dağıtım şirketi AEDAŞ'tan ya da kurulum firmanızdan teyit edin.
Antalya'da 20 adet 605 W panel yılda yaklaşık ne kadar üretir?
20 adet 605 W panel 12,1 kWp eder. PVGIS 5.3 verisine göre Manavgat'ta optimum eğim ve güney yönde yıllık özgül üretim 1.649 kWh/kWp'dir, bu da yaklaşık 20.000 kWh'lik teorik bir üretim demektir. Gerçek değer gölgeye, yöne, eğime, kirlenmeye ve inverter seçimine göre değişir; bu yüzden keşifte çatıya özel hesap yapılır.
TOPCon panel her çatıya uygun mudur?
Panel teknolojisi çatı tipinden bağımsız çalışır, ancak çatının taşıma kapasitesi ve yüzey malzemesi ayrıca değerlendirilmelidir. Datasheet'e göre panel yangına dayanıklı yüzeye, arkasında havalandırma bırakılarak monte edilmelidir. Plastik ya da PVC gibi yüzeylerde koruma katmanı olmadan kurulum yapılmamalıdır. Keşif sırasında çatı tipi ve statik durum mutlaka kontrol edilir.
Kaynaklar
- TommaTech TOPCon n-type TT605-144TN10 datasheet
- TommaTech G2G bifacial TT605-144TNB10 datasheet
- Jinko Tiger Neo 72HL4-BDV datasheet
- NREL: Photovoltaic Degradation Rates, An Analytical Review
- Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Antalya istatistikleri
- PVGIS (Avrupa Komisyonu JRC)
- Resmî Gazete, 2 Nisan 2026 Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği değişikliği
Çatınız için net bir hesap ister misiniz?
Solar Nexo ekibi Antalya’daki adresinizde ücretsiz keşif yapar; çatınıza, tüketiminize ve bütçenize uygun sistemi projelendirir.