Antalya Rehberi · 6 dk okuma

Antalya Güneş Paneli Üretimi: 1 kW Yılda Kaç kWh? (PVGIS)

Antalya'da 1 kW güneş paneli yılda kaç kWh üretir? PVGIS aylık değerleri, Antalya, Alanya, Manavgat, Kaş, Korkuteli ve Elmalı karşılaştırması ve gerçek üretimi etkileyen faktörler bu yazıda.

Kısa cevap

Antalya güneş paneli üretimi, PVGIS 5.3'e göre Antalya merkezde optimum eğim ve güney yönünde yılda 1 kWp başına yaklaşık 1.656 kWh'tir. Aylık değer Aralık'ta 99, Temmuz'da 168 kWh/kWp olur. Alanya 1.615, Manavgat 1.649, Kaş 1.664, Korkuteli 1.655, Elmalı 1.719 kWh/kWp verir. Gerçek üretim çatı yönüne ve gölgeye göre değişir.

Öne çıkanlar

  • PVGIS 5.3'e göre Antalya merkezde 1 kWp panel yılda yaklaşık 1.656 kWh üretir (yüzde 14 sistem kaybı, 33° eğim, güney yönü).
  • Aylık üretim Aralık'ta 99 kWh/kWp ile Temmuz'da 168 kWh/kWp arasında değişir; Haziran-Ağustos yıllık üretimin yaklaşık yüzde 30'unu verir (hesaplama).
  • Altı ilçe arasında en yüksek değer Elmalı'da (1.719), en düşük değer Alanya'dadır (1.615); fark yaklaşık yüzde 6,4'tür (hesaplama).
  • 5 kWp'lik bir sistem için teorik yıllık üretim yaklaşık 8.280 kWh'tir (5 × 1.656).
  • Gerçek üretim; çatı eğimi ve yönü, gölge, kirlenme, sıcaklık ve ekipman kalitesine göre PVGIS değerinden sapabilir.

Antalya güneş paneli üretimi için en güvenilir referans, Avrupa Komisyonu'nun PVGIS aracıdır: PVGIS 5.3'e göre Antalya merkezde 1 kW'lık (1 kWp) bir panel, optimum eğim ve güney yönüyle yılda yaklaşık 1.656 kWh elektrik üretir. Bu yazıda aylık değerleri, ilçe karşılaştırmasını ve bu rakamın kendi çatınızda neden biraz farklı çıkabileceğini açıklıyoruz. Böylece "kaç kW panel yaptırmalıyım?" sorusuna sağlam bir hesapla yaklaşabilirsiniz.

1 kW güneş paneli Antalya'da yılda kaç kWh üretir?

Güneş panellerinin üretimi "özgül üretim" ile ifade edilir: kurulu her kWp başına yıllık kWh. PVGIS bu değeri, bölgenin uzun yıllık ışınım verisini kullanarak, yüzde 14 sistem kaybı (kablo, inverter, sıcaklık, kirlenme gibi), optimum eğim ve güney yönü varsayımıyla hesaplar. Antalya merkez için sonuç 1.656 kWh/kWp, optimum eğim ise 33°'dir.

Burada kW ile kWp arasındaki farkı belirtmekte fayda var. kWp, panellerin standart test koşullarındaki zirve gücüdür; inverter gücü (kW) ise sistemin şebekeye verebileceği alternatif akım gücüdür. Bu iki değer aynı olmak zorunda değildir. PVGIS hesabı panel gücü olan kWp üzerinden yapılır; bu yüzden teklifteki "kurulu güç" ifadesinin panel gücü olduğundan emin olun.

Formül basittir: Yıllık üretim (kWh) = kurulu güç (kWp) × özgül üretim (kWh/kWp). Örneğin 5 kWp için 5 × 1.656 = 8.280 kWh, 10 kWp için 16.560 kWh teorik yıllık üretim bulunur. Bir panelin gücü 605 W ise 1 kWp yaklaşık 1,65 panel demektir; yani 5 kWp'lik bir sistem 605 W'lık yaklaşık 8-9 paneli ifade eder (hesaplama).

Antalya güneş paneli üretimi: 2,4 MW arazi GES
Solar Nexo referanslarından 2,4 MW ongrid arazi GES

Aylık Antalya güneş paneli üretimi tablosu

Antalya'da üretim mevsimlere göre belirgin biçimde değişir. Aşağıdaki tabloda PVGIS aylık değerleri ve 5 kWp'lik bir sistem için karşılığı yer alır. Aylık değerlerin toplamı 8.275 kWh eder; yıllık 8.280 kWh ile arasındaki fark yuvarlamadan kaynaklanır.

AyPVGIS (kWh/kWp)5 kWp için yaklaşık (kWh)
Ocak99495
Şubat108540
Mart142710
Nisan150750
Mayıs157785
Haziran159795
Temmuz168840
Ağustos167835
Eylül155775
Ekim137685
Kasım114570
Aralık99495
Kaynak: PVGIS 5.3 (AB Ortak Araştırma Merkezi), optimum eğim, %14 sistem kaybı99Oca108Şub142Mar150Nis157May159Haz168Tem167Ağu155Eyl137Eki114Kas99AraAntalya’da 1 kWp sistemin aylık üretimi (kWh)Kaynak: PVGIS 5.3 (AB Ortak Araştırma Merkezi), optimum eğim, %14 sistem kaybı · Solar Nexo

Tablodan iki sonuç çıkar. Birincisi, Temmuz ayı üretimi Aralık ayının yaklaşık 1,7 katıdır (168 / 99). İkincisi, Haziran, Temmuz ve Ağustos birlikte yıllık üretimin yaklaşık yüzde 30'unu, Aralık, Ocak ve Şubat ise yaklaşık yüzde 18,5'ini verir (hesaplama). Yaz ayları Antalya'da klima, havuz ve turizm yükünün arttığı dönem olduğu için üretimin yaz ağırlıklı olması çoğu işletme ve villa için avantajdır. Bahar ve sonbahar ise orta düzeyde üretim verir: Nisan 150, Mayıs 157, Eylül 155, Ekim 137 kWh/kWp. Yani Mart ile Ekim arasındaki sekiz ayda yıllık üretimin yaklaşık yüzde 73'ü gerçekleşir (hesaplama). Kış üretimini ayrıntılı görmek için kış aylarında güneş paneli performansı yazısına bakabilirsiniz.

İlçe karşılaştırması: Alanya'dan Elmalı'ya

Antalya iklim ve yükseklik bakımından çeşitli olduğu için ilçeler arasında da fark vardır. PVGIS 5.3 aynı varsayımlarla (yüzde 14 kayıp, optimum eğim, güney) şu sonuçları verir:

İlçeYıllık özgül üretim (kWh/kWp)5 kWp için yaklaşık (kWh/yıl)
Alanya1.6158.075
Manavgat1.6498.245
Korkuteli1.6558.275
Antalya merkez1.6568.280
Kaş1.6648.320
Elmalı1.7198.595
Kaynak: PVGIS 5.3 (AB Ortak Araştırma Merkezi), optimum eğim, güney, %14 sistem kaybıİlçelere göre yıllık üretim (kWh/kWp)Elmalı1.719 kWh/kWpKaş1.664 kWh/kWpAntalya merkez1.656 kWh/kWpKorkuteli1.655 kWh/kWpManavgat1.649 kWh/kWpAlanya1.615 kWh/kWpKaynak: PVGIS 5.3 (AB Ortak Araştırma Merkezi), optimum eğim, güney, %14 sistem kaybı · Solar Nexo

Elmalı ile Alanya arasındaki 104 kWh/kWp'lik fark, Alanya değerine göre yaklaşık yüzde 6,4'tür; Antalya merkez ile Alanya arasında ise yaklaşık yüzde 2,5'lik fark vardır (hesaplama). Yani bölge farkı vardır ancak Antalya genelinde sonuçlar birbirine yakındır. Daha yüksek rakımdaki Elmalı'da hava daha serin olduğundan panel sıcaklık kaybı daha az olur; bu, bu ilçenin yüksek değerinin olası nedenlerinden biridir, ancak PVGIS çıktısı tek başına bunu kanıtlamaz. Kaş ve Kalkan'da villa çatıları, Korkuteli ve Elmalı'da tarımsal sulama pompaları, Manavgat ve Side'de otel ve villa yükleri ilçe bazlı tasarımı belirler. Değerler birbirine yakın olduğu için ilçe seçimi yerine çatı kalitesi ve tüketim profili çoğu zaman daha belirleyicidir. Alanya'ya özel ayrıntılar için Alanya güneş paneli yazısını okuyabilirsiniz.

Güneş paneli verimi Antalya'da neden PVGIS'ten farklı çıkabilir?

PVGIS değeri, ideal koşullar için bir referanstır. Gerçek sistemde şu etkenler sonucu değiştirir:

  • Çatı yönü ve eğimi: Kiremit çatıların eğimi çoğu zaman 20-35° aralığındadır; yön güneyden saparsa üretim azalır. Düz terasta eğimi seçme esnekliği vardır. Ayrıntı için açı ve yön yazımıza bakın.
  • Gölgelenme: Komşu bina, ağaç, su deposu veya baca, string üzerindeki tüm panellerin üretimini sınırlayabilir.
  • Sıcaklık: Temmuz ortalama en yüksek sıcaklığı 34,2 °C olan Antalya'da panel hücreleri çok daha sıcak çalışır. NOCT yaklaşımıyla hesaplanan bir örnekte (ortam 34 °C, ışınım 1000 W/m², NOCT 45 °C) hücre sıcaklığı yaklaşık 65 °C olur. Pmax katsayısı −0,30 %/°C olan TOPCon bir panelde bu, STC'ye göre yaklaşık yüzde 12 güç kaybı demektir; −0,34 %/°C katsayılı bir PERC panelde yaklaşık yüzde 13,6'dır. Bu bir hesaplamadır, ölçüm değildir ve PVGIS'in sıcaklık kayıplarına zaten kısmen dahildir.
  • Kirlenme: Antalya'da yağışın büyük kısmı Kasım-Şubat arasında düştüğü için yaz aylarında toz ve polen birikir.
  • Ekipman kalitesi ve yaşlanma: Panellerin güç kaybı yıllar içinde artar; örneğin 605 W TommaTech datasheet'inde ilk yıl yüzde 99, 30. yılda yüzde 87,4 performans öngörülür.
  • Kesintiler ve sınırlamalar: İnverter arızaları veya şebeke kesintileri üretimi o süre için durdurabilir.

Üretimi korumak için yapılabilecekler de vardır: panellerin arkasında havalandırma payı bırakmak, yaz sonunda yüzeyi temizlemek, inverter verilerini izlemek ve gölge yaratan engelleri budamak veya taşımak. Bu basit önlemler, kayıpların büyük kısmının telafisini sağlar.

Bu etkenlerin bir kısmı PVGIS'in yüzde 14 genel kaybına dahildir; ancak gölgelenme, yön sapması ve kirlenme çatıya özgüdür. Sağlıklı bir yaklaşım, PVGIS değerini üst sınır olarak görüp çatınız için ayrı bir kayıp hesabı yapmaktır. Verimliliği etkileyen kalemlerin tamamı için verimlilik etkenleri yazısı faydalıdır.

Üretim hesabından kapasite hesabına

Üretim değerlerini tersine çevirerek ihtiyaca göre kapasite bulabilirsiniz: Gerekli kurulu güç (kWp) = yıllık tüketim (kWh) / 1.656. Örneğin yıllık 6.000 kWh tüketen bir ev için 6.000 / 1.656 ≈ 3,6 kWp, yani 605 W'lık 6 panel (3,63 kWp) teorik olarak yıllık tüketime yaklaşır (hesaplama). Ancak gerçek hayatta üretim ile tüketim aynı saatte olmaz; bu yüzden öz tüketim oranı, mahsuplaşma kuralları ve çatı alanı da hesaba katılmalıdır. Hesaplama yöntemini adım adım görmek için kaç kW güneş paneli gerekir yazımıza göz atın.

Antalya güneş paneli üretimi gün batımında geniş bir santral görünümü
Gün batımında geniş bir güneş enerjisi sahası (genel illüstrasyon)

Mevzuat tarafında da bir not düşelim: Ekim 2026 itibarıyla mesken aboneliğine bağlı tesislerde mahsuplaşma aylık yapılır; mesken dışı tesislerde 1 Mayıs 2026'dan itibaren saatliktir. İhtiyaç fazlasına ödenen bedel, faturadaki toplam birim fiyatın değil tek zamanlı aktif enerji birim fiyatının esas alınmasıyla belirlenir. Bu yüzden yalnızca yıllık kWh'e bakmak yerine, üretimin ne kadarının sizin tarafınızdan tüketileceğini de öngörmek gerekir. Güncel kurallar zamanla değişebilir.

Sonuç

Antalya güneş paneli üretimi, PVGIS'e göre kWp başına yılda yaklaşık 1.656 kWh'tir; bölge farkları birkaç yüzdeyi geçmez, mevsim farkları ise belirgindir. Rakamı üst sınır olarak alın, çatınızın yönünü, gölgesini ve tüketim profilinizi ekleyin. Kendi çatınız için sonuç almak isterseniz hesaplama sayfamızı kullanabilir veya keşif için bize ulaşabilirsiniz.

Sıkça sorulan sorular

Antalya'da 1 kW güneş paneli yılda kaç kWh üretir?

PVGIS 5.3'e göre Antalya merkezde optimum eğim (33°) ve güney yönünde 1 kWp panel yılda yaklaşık 1.656 kWh üretir. Bu değer yüzde 14 sistem kaybını içerir. Gerçek çatıda yön, gölge ve kirlenmeye göre biraz düşük veya yüksek çıkabilir; bu yüzden sonuç referans olarak alınmalıdır, kesin vaat olarak değil.

Antalya'da 5 kW güneş paneli yılda ne kadar üretir?

Antalya merkezde 5 kWp'lik bir sistem için PVGIS değeriyle teorik yıllık üretim 5 × 1.656 = 8.280 kWh'tir. Alanya'da 8.075, Manavgat'ta 8.245, Elmalı'da 8.595 kWh civarındadır. Bunlar optimum eğim ve güney yönü için teorik değerlerdir; gerçek üretim çatınıza göre değişir ve keşifte ayrıca hesaplanır.

Güneş paneli Antalya'da en çok hangi ayda üretir?

PVGIS verilerine göre Temmuz ayı Antalya'da en yüksek üretimi verir: 1 kWp için 168 kWh. Ağustos 167, Haziran 159 kWh ile onu izler. En düşük üretim Ocak ve Aralık aylarında 99 kWh/kWp'dir. Yani Temmuz üretimi Aralık üretiminin yaklaşık 1,7 katıdır; yaz boyunca klima ve havuz gibi yükler arttığı için bu dağılım çoğu zaman tüketimle örtüşür.

Antalya'nın hangi ilçesinde güneş paneli daha çok üretir?

PVGIS'e göre karşılaştırılan altı ilçe arasında Elmalı 1.719 kWh/kWp ile en yüksek değeri verir; Kaş 1.664, Antalya merkez 1.656, Korkuteli 1.655, Manavgat 1.649 ve Alanya 1.615 değerindedir. Fark Elmalı ile Alanya arasında yaklaşık yüzde 6,4'tür; yani ilçeler birbirine yakın sonuç verir ve çatı kalitesi çoğu zaman ilçe farkından daha belirleyicidir.

PVGIS değeri gerçek üretimle neden tam tutmaz?

PVGIS ideal eğim ve güney yönü gibi varsayımlarla uzun yıllık ortalama hesaplar. Gerçek sistemde çatı yönü, gölgelenme, kirlenme, inverter performansı, panel yaşlanması ve kesintiler üretimi etkiler. Bu yüzden PVGIS'i üst sınıra yakın bir referans olarak görüp çatıya özgü kayıpları ayrıca hesaplamak ve ilk yıl üretimini izlemek doğrudur.

Yıllık tüketimime göre kaç kWp panel gerekir?

Yaklaşık hesap için yıllık tüketimi (kWh) 1.656'ya bölün. Örneğin 6.000 kWh tüketen bir ev için yaklaşık 3,6 kWp gerekir (hesaplama). Ancak öz tüketim oranı, çatı alanı ve mahsuplaşma kuralları sonucu değiştirir; kesin boyutlandırma için keşif, tüketim profilinin incelenmesi ve güncel mevzuatın kontrolü gerekir.

Antalya'da kışın güneş paneli ne kadar üretir?

PVGIS'e göre Aralık ve Ocak aylarında 1 kWp başına yaklaşık 99 kWh, Şubat'ta 108 kWh üretim beklenir. Bu, yaz aylarındaki 159-168 kWh aralığının yaklaşık yüzde 60'ıdır. Kış üretimi düşer ama sıfırlanmaz; sistemin yıllık toplamı hesaplanırken bu mevsimsel fark ve kış aylarındaki tüketiminiz birlikte dikkate alınmalıdır.

Kaynaklar

  1. PVGIS 5.3, Avrupa Komisyonu JRC
  2. MGM, Antalya il ve ilçe istatistikleri
  3. TommaTech TT605-144TN10 datasheet
  4. Resmî Gazete, Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği değişikliği (02.04.2026)

Çatınız için net bir hesap ister misiniz?

Solar Nexo ekibi Antalya’daki adresinizde ücretsiz keşif yapar; çatınıza, tüketiminize ve bütçenize uygun sistemi projelendirir.

Bunları da okuyun

İlgili yazılar

Antalya Solar Enerji Sistemleri

Geleceğin kapılarını solar enerji ile aralıyoruz

Detaylı bilgi ve ücretsiz keşif için hemen arayın ya da formu doldurun; Antalya’nın her noktasına geliyoruz.

+90 540 007 63 96